| Brand | Honeywell |
| EAN | 5704174405931 |
| ASIN | B093YYSR9Z |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| Battery capacity | 4040 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,GATT,HFP,OPP,PBAP,SPP |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | Honeywell Utilities and Demos |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Data network | Not supported |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 11.9 cm (4.7") |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Flash memory | 32 GB |
| GLONASS | Yes |
| GPS Receiver | GNSS |
| GPS satellite | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Harmonized System HS code | 84713000 |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Magnetometer | Yes |
| Maximum battery life | 12 h |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Near field communication | Yes |
| Number of cores | 8 |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 8.1 |
| Operating temperature | -20 - 50 °C |
| Phone function | No |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 660 |
| Proximity sensor | Yes |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Security algorithms | CCX v4,EAP-FAST,EAP-LEAP,EAP-PEAP,EAP-TLS,EAP-TTLS,WEP,WPA,WPA2 |
| Speakers | Yes |
| Storage temperature | -30 - 70 °C |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video recording | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |