| Brand | HP |
| EAN | 4053162960435 |
| ASIN | B0159SXU9U |
| Model | M1N98AA#ABB |
| MPN | M1N98AA#ABB |
| SKU | M1N98AA#ABB |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 28 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Country of origin | China |
| Depth | 49.6 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 336.9 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Market positioning | Business |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.265 x 0.265 mm |
| Power consumption (off) | 0.23 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 7 ms |
| Swivel angle range | 0 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 2.0 |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.63 kg |
| Width | 549.3 mm |