| Brand | HP |
| EAN | 0190781775935 |
| MPN | 2M3QR61 |
| SKU | 2M3QR61 |
| ASIN | B079RXRKYD |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 53 kWh |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB Type-C to USB Type-A |
| Colour | Black |
| Country of origin | China |
| Depth | 46.8 mm |
| Display | LED |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1200 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports | 1 |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | WUXGA |
| HDCP | Yes |
| Height | 351 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 27 |
| HP segment | Business |
| Maximum power consumption | 92 W |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Number of OSD languages | 10 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating temperature | 5 |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Power consumption | 40 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Screen shape | Flat |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen |
| USB Type-A | 3 |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 51.8 cm |
| Viewable size vertical | 32.4 cm |
| Weight | 4.4 kg |
| Width | 532 mm |