| Brand | HP |
| EAN | 0195697546686 |
| ASIN | B093746C7R |
| Anti-glare screen | Yes |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Graphite |
| Colour gamut | 45% |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Front camera HD type | HD |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Market positioning | Everyday |
| Maximum internal memory | 16384 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Panel type | IPS |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor threads | 8 |
| RGB colour space | NTSC |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | PCI Express,NVMe |
| Storage media | SSD |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Top Wi-Fi standard | 6 ( |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |