| Brand | HP |
| EAN | 0192545812238 |
| Model | 2M3UQ22 |
| MPN | 2M3UQ22 |
| ASIN | B07DYMTHYG |
| Audio chip | Realtek ALC3601 |
| Bus Type | DMI3 |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Compatible memory cards | SD |
| Country of origin | China |
| Depth | 296 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 270 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP Software provided | HP Audio Switch, HP System Event Utility |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Package depth | 499 mm |
| Package Height | 342 mm |
| Package width | 196 mm |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 180 W |
| Processor ARK ID | 129939 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-8500 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Weight | 4.2 kg |
| Width | 95 mm |