| Brand | HP |
| EAN | 0194721640659 |
| MPN | 8VR96EA#ABU |
| SKU | 8VR96EA#ABU |
| ASIN | B083GBK61B |
| Audio chip | Realtek ALC3601 |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Compatible memory cards | SD |
| Country of origin | China |
| Depth | 303 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 270 mm |
| HP segment | Business |
| Interface adapters included | DVI-I male - VGA female |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum analog resolution | 2048 x 1152 pixels |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel B365 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Package depth | 498 mm |
| Package Height | 346 mm |
| Package width | 196 mm |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 180 W |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor brand | Intel |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | i3-9100 |
| Product Type | PC |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Wi-Fi | No |
| Width | 95 mm |