| Brand | HP |
| EAN | 0190780612255 |
| ASIN | B01NCK67EF |
| Model | Z0A73A4#ABB |
| MPN | Z0A73A4#ABB |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Country of origin | China |
| Depth | 53.9 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Wide Quad HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 364.1 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 90 kHz |
| Market positioning | Medical |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 14 ms |
| Screen shape | Flat |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 5.1 kg |
| Width | 614.3 mm |