| Brand | HP |
| EAN | 0194850770265 |
| MPN | 3C219EA#ABU |
| SKU | 3C219EA#ABU |
| ASIN | B096BBB18F |
| Anti-glare screen | Yes |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Battery cells | 2 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 5 |
| Colour | Grey |
| Colour gamut | 45% |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Country of origin | China |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Display diagonal | 11.6" |
| Display resolution | 1366x768 |
| Execution units | 12 |
| Flash memory | 16384 MB |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera HD type | HD |
| Harmonized System HS code | 84713000 |
| HD type | 1280x720 |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum PCI Express lanes | 6 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Mimo type | Multi User MIMO |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | SVA |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 197310 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Processor codename | Gemini Lake Refresh |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | N4020 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 25 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1090 |
| RGB colour space | NTSC |
| Storage media | eMMC |
| Supported instruction sets | SSE4.2 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Tjunction | 105 C |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |