| Brand | HP |
| EAN | 0641438129941 |
| MPN | A2W77A |
| Model | A2W77A#B19 |
| ASIN | B00FPDQVGO |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Blue Angel certified | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Colour | Yes |
| Control type | Touch |
| Current Rating | 5.5 A |
| Depth | 635 mm |
| Display | LCD |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 580 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP Management tools | HP Utility (Mac) |
| HP segment | Enterprise |
| HP Software provided | HP Easy Color |
| HP Web Jetadmin | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 175000 pages per month |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum print size | 297 x 420 mm |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,HP ePrint,Mopria Print Service |
| Network ready | Yes |
| Package depth | 790 mm |
| Package Height | 899 mm |
| Package width | 856 mm |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 6 |
| Paper tray media types | Cut sheet,Envelopes,Glossy paper,Labels,Photo paper,Transparencies |
| Paper tray media weight | 60 - 220 g/m² |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Software CD | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet,USB 2.0 |
| Total input capacity | 600 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 86.3 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 704 mm |