| Brand | HP |
| EAN | 0192018996175 |
| ASIN | B07S49JJ5N |
| MPN | W1Y45A#B19 |
| SKU | W1Y45A#B19 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Blue Angel certified | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | RAL-UZ 205 |
| Colour | Yes |
| Control type | Touch |
| Country of origin | Vietnam |
| Depth | 469 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | DL |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 295 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP segment | Small medium business |
| HP Web Jetadmin | Yes |
| Internal memory | 512 MB |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra,Mac OS X 10.13 High Sierra,Mac OS X 10.14 Mojave |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Memory type | DRAM |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP ePrint,Mopria Print Service |
| Other operating systems supported | Android,iOS |
| Package depth | 379 mm |
| Package Height | 583 mm |
| Package width | 497 mm |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 6,PDF,PWG,PostScript 3,URF |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Photo paper sizes | 10x15 cm |
| Power consumption (off) | 0.07 W |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Quick start guide | Yes |
| Recommended duty cycle | 750 - 4000 pages per month |
| Standard interfaces | Wireless LAN |
| Total input capacity | 300 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| Touchscreen | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB cable included | Yes |
| USB port | Yes |
| Warm-up time | 45 s |
| Weight | 18.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 412 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7 Starter,Windows 7 Ultimate,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Pro,Windows 8.1 |