Print vibrant photos and sharp documents with the HP Deskjet 2130 All‑In‑One Printer. Its thermal inkjet engine delivers up to 4800 × 1200 DPI color, while the flatbed scanner captures 1200 × 1200 DPI images. USB 2.0 connectivity keeps it simple for home and office use, and Energy Star certification means efficient power consumption.
| Brand | HP |
| EAN | 0889296132271 |
| ASIN | B014FEATWU |
| Model | F5S40B#BEV |
| MPN | F5S40B#BEV |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| All-In-One-multitasking | No |
| Built-in display | No |
| Card reader integrated | No |
| Copying | Color copying |
| Custom media length | 215 - 279 mm |
| Depth | 304 mm |
| Digital sender | No |
| Document formats supported | |
| Duplex printing | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | DL |
| Ethernet LAN | No |
| Faxing | No |
| Height | 149 mm |
| HP segment | Home,Home office |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG,TIF |
| Input colour depth | 24 bit |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 300 DPI |
| Maximum duty cycle | 1000 pages per month |
| Maximum input capacity | 60 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 9 copies |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Minimum processor | 800 MHz 32-bit |
| Minimum storage drive space | 2000 MB |
| Mobile Printing Technologies | Not supported |
| Number of print cartridges | 2 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Package depth | 191 mm |
| Package Height | 354 mm |
| Package width | 475 mm |
| Page description languages | PCL 3 |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Envelopes,Photo paper,Plain paper |
| Paper tray media weight | 60 - 300 g/m² |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Power consumption (StandBy) | 1.9 W |
| Print technology | Thermal Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Recommended duty cycle | 50 - 100 pages per month |
| Scan technology | CIS |
| Scanner type | Flatbed |
| Scanning | Color scanning |
| Sound power level (standby) | 6.2 dB |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Total output capacity | 25 sheets |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Weight | 3.42 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 425 mm |