| Brand | HP |
| EAN | 0195122439545 |
| MPN | 113X3ET |
| SKU | 113X3ET |
| ASIN | B08KL4S61Q |
| AC adapter power | 45 W |
| Ambient light sensor | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 204 g |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Silver |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.3 GHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 214.7 mm |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Execution units | 24 |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera HD type | HD |
| HDMI | 1 |
| Height | 17.9 mm |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1 x 4,2 x |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor ARK ID | 196449 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor codename | Comet Lake |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i7-10510U |
| Processor socket | BGA 1528 |
| RGB colour space | NTSC |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | PCI Express,NVMe |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Thermal design power | 15 W |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | 6 ( |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Weight | 1.33 kg |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 323.6 mm |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |