Effortlessly fit this sleek HP EliteDesk 800 G2 Mini PC into any space; it runs a 4‑core i5‑6500T at 3.1 GHz, 4 GB DDR4 memory, and a 500 GB hybrid drive for fast boot times and smooth multitasking.
| Brand | HP |
| EAN | 0889899893197 |
| ASIN | B06XCJ6616 |
| Model | W3M07EA |
| MPN | W3M07EA |
| Bus Type | DMI3 |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | Mini PC |
| Country of origin | China |
| Depth | 177 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 34 mm |
| HP Security tools | HP BIOSphere with Sure Start, HP Active Health |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel segment tagging | Enterprise |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2133,1333,1600,1866 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® Q170 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x1912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Horizontal |
| Power supply | 65 W |
| Processor ARK ID | 88183 |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-6500T |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Stepping | R0 |
| Storage media | Hybrid-HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.2,AVX 2.0,SSE4.1 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Tcase | 66 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015A |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Weight | 1.3 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 175 mm |