A sleek 23‑inch IPS display with Full HD resolution delivers sharp images at 60 Hz, 250 cd/m² brightness and 5000:1 contrast. The black bezel is thin, height‑adjustable, tilt‑and‑swivel capable, and VESA‑ready for wall mounting. Capacitive multi‑touch support lets you interact directly on the screen, while HDMI, DisplayPort, VGA, USB, and Ethernet ports provide versatile connectivity. Energy Star certified, it offers vibrant 16.78 million colors and a comfortable viewing experience for business
| Brand | HP |
| EAN | 0889899308264 |
| Model | 2M37B62 |
| MPN | 2M37B62 |
| SKU | 2M37B62 |
| ASIN | B01NA9WKNL |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50/60 |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Batteries included | Yes |
| Bezel width | 1.05 cm |
| Bezel width bottom | 1.5 cm |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cables included | AC |
| Case colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Component video in | 1 |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Country of origin | China |
| Curved Display | No |
| Depth | 49.9 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display | IPS |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display type | LED |
| Displayport connection | Yes |
| DVI connection | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| FreeSync | No |
| Full HD | Yes |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Glossy display | No |
| Handheld remote control | Yes |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 2 |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Heat dissipation | 262.57 BTU/h |
| Height | 420.3 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| HP segment | Business |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| LED indicators | Yes |
| Number of OSD languages | 10 |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Package depth | 251 mm |
| Package Height | 402 mm |
| Package width | 620 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.2652 x 0.2652 mm |
| Placement supported | Horizontal |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 50 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | Mains Powered |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 5 ms |
| RS-232C | Yes |
| Screen size | 23 in |
| Screen Size Range | 22 - 23 in |
| Swivel angle range | 0 - 180° |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Touchscreen type | Table |
| TV Tuner | No |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA mounting interfaces | 200x200 |
| VGA connection | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 4.4 kg |
| Width | 721.4 mm |