Enjoy crisp Full HD on a 23.8‑inch IPS screen with 5 ms response, perfect for multitasking. The monitor offers tilt, swivel, pivot and VESA mounting, plus built‑in speakers, webcam, USB hub, HDMI, VGA and DisplayPort connectivity. Its Energy Star A+ rating and EPEAT Gold certification make it a sustainable choice for modern workspaces.
| Brand | HP |
| EAN | 0190781270614 |
| Model | 1FH48AA#ABU |
| MPN | 1FH48AA#ABU |
| SKU | 1FH48AA#ABU |
| ASIN | B07B24R6NF |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 26 kWh |
| Audio input | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, VGA |
| Colour | Black, Silver |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 46.3 mm |
| Display | LED |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 23.8" |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Height | 347.2 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| HP segment | Business |
| Maximum power consumption | 45 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 10 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 30 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 5 ms |
| RGB colour space | NTSC |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen shape | Flat |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Weight | 3.9 kg |
| Weight with stand | 6.6 kg |
| Width | 538.8 mm |
| Width without stand | 53.9 cm |