| Brand | HP |
| EAN | 0190781270706 |
| MPN | 1FH48AT#ABB |
| SKU | 1FH48AT#ABB |
| ASIN | B077NLZ529 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| Annual energy consumption | 26 kWh |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, VGA |
| Colour | Black, Silver |
| Depth without stand | 4.63 cm |
| Display | LED |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| DisplayPort version | 1 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| Horizontal scan range | 30 |
| HP segment | Business |
| Maximum power consumption | 45 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating temperature | 5 |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| RGB colour space | NTSC |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen shape | Flat |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Tiltable | Yes |
| USB Hub Version | 3.2 Gen |
| USB Type-A | 2 |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Width without stand | 53.9 cm |