Turn your ideas into reality on the HP ENVY x360 13‑ag0002na, a 13.3‑inch Full HD IPS touch laptop powered by an AMD Ryzen 5 quad‑core, 8 GB DDR4 RAM and 128 GB SSD, all wrapped in a slim 1.3 kg chassis with backlit keyboard, Bang & Olufsen speakers, fingerprint sensor and Gorilla Glass for durability.
| Brand | HP |
| EAN | 0193015036079 |
| Model | 3ZT30EA#ABU |
| MPN | 3ZT30EA#ABU |
| ASIN | B07DPC4PLG |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous video playback time | 7.5 h |
| Country of origin | China |
| Depth | 214.6 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Drivers included | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Convertible (Folder) |
| Front camera | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 14.9 mm |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP CoolSense | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD IR |
| HP Imagepad | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP segment | Home |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| MIMO | Yes |
| Miracast | Yes |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon Vega Graphics |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 69 mm |
| Package Height | 305 mm |
| Package width | 520 mm |
| Panel type | IPS |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 2500U |
| Product Type | Hybrid (2-in-1) |
| Quick charge | Yes |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Trial software | Netflix, Microsoft Office 365, McAfee LiveSafe |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 1.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 306.7 mm |