Powerful all‑in‑one laser printer with an 8‑inch touch display, delivering 61 ppm black output at 1200×1200 dpi. Dual‑tray input holds 550 sheets, 500‑sheet output, supports A4, duplex copy/scan, Energy Star and Blue Angel certified.
| Brand | HP |
| EAN | 0889894195500 |
| ASIN | B071RZG5YK |
| Model | J8J70A#B19 |
| MPN | J8J70A#B19 |
| SKU | J8J70A#B19 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 127 V |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Blue Angel certified | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Colour | Black |
| Control type | Touch |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Depth | 558.8 mm |
| Digital sender | No |
| Display | CGD |
| Display Diagonal | 20.3 cm (8") |
| Document formats supported | PDF,XPS |
| Drivers included | Yes |
| Duplex | Yes |
| Duplex copying | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 640.1 mm |
| HP segment | Enterprise |
| Image formats supported | JPG,TIF |
| Internal memory | 1500 MB |
| Market positioning | Business |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 300000 pages per month |
| Maximum internal memory | 2024 MB |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 9999 copies |
| Maximum output capacity | 500 sheets |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | 216 x 356 mm |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP ePrint,Mopria Print Service |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Package depth | 639 mm |
| Package Height | 785 mm |
| Package width | 700 mm |
| Page description languages | PCL 3,PCL 5,PCL 6,PDF 1.7 |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Scan to | E-mail,FTP,Fax,File,OCR,USB |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Total input capacity | 550 sheets |
| Total number of input trays | 3 |
| Touchscreen | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB port | Yes |
| Weight | 38 kg |
| Width | 511.8 mm |