Efficient white HP LaserJet Pro M118dw prints sharp A4 black documents at 28 ppm with 1200×1200 DPI, auto‑duplex and a 260‑sheet tray. Built‑in Wi‑Fi Direct, Ethernet, AirPrint and Google Cloud Print allow quick mobile and network connectivity.
| Brand | HP |
| EAN | 0192545923453 |
| Model | 4PA39A#B19 |
| MPN | 4PA39A#B19 |
| SKU | 4PA39A#B19 |
| ASIN | B07K27MTNM |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Blue Angel certified | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Colour | No |
| Depth | 407.4 mm |
| Display | LED |
| Duplex media weight | 60 - 125 g/m² |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 223.9 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP segment | Home,Home office |
| HP Software provided | HP Software Installer, HP Software Uninstaller (exclude Win8+) |
| Internal memory | 256 MB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum duty cycle | 20000 pages per month |
| Maximum input capacity | 260 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP ePrint |
| Number of print cartridges | 1 |
| Package depth | 438 mm |
| Package Height | 278 mm |
| Package width | 466 mm |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 6,PCLm,PDF,PWG,URF |
| Paper input type | Sheetfed |
| Paper tray media types | Card stock,Envelopes,Labels,Photo paper,Plain paper,Rough paper |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Quick start guide | Yes |
| Recommended duty cycle | 200 - 2000 pages per month |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2 x64,Windows Server 2012 x64,Windows Server 2016 x64 |
| Standard interfaces | Ethernet,USB,Wireless LAN |
| USB cable included | Yes |
| Weight | 6.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 370.5 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |