Compact yet powerful, the HP LaserJet Pro M227sdn delivers crisp black‑and‑white output at 28 ppm with automatic duplex printing, a 35‑sheet ADF and 250‑sheet tray, USB 2.0 plus Ethernet for network sharing, an easy‑to‑read LCD screen, and Energy Star efficiency.
| Brand | HP |
| EAN | 0725184114885 |
| Model | G3Q74A |
| MPN | M227sdn |
| ASIN | B01JM2VSRU |
| SKU | M227sdn |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Colour | White |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copying | Mono copying |
| Depth | 407.4 mm |
| Digital sender | No |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 2 lines |
| Document formats supported | |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex Scanning | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Faxing | No |
| Height | 311.5 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP Management tools | HP Printer Assistant, HP Utility, HP Device Toolbox, HP JetAdvantage Security Manager |
| HP segment | Small medium business |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG,TIF |
| Input colour depth | 24 bit |
| Internal memory | 256 MB |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Market positioning | Business |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP ePrint |
| Networkable | Yes |
| Noise level | 52 dB |
| Operating relative humidity | 15 - 32.5% |
| Package depth | 392 mm |
| Package Height | 490 mm |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 6,PCLmS,PWG,URF |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Envelopes,Photo paper,Plain paper |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Printing colours | Black |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Recommended duty cycle | 250 - 2500 pages per month |
| Scan drivers | TWAIN |
| Scan technology | CIS |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| Storage relative humidity | 10 - 90% |
| Total input capacity | 260 sheets |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 150 sheets |
| USB | Yes |
| USB port | Yes |
| Weight | 9.4 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 403 mm |