The HP LaserJet Pro M130fw is a compact all‑in‑one printer that prints sharp black text at up to 22 pages per minute, scans with an automatic document feeder, sends faxes and connects via Wi‑Fi, Ethernet or USB for seamless office use.
| Brand | HP |
| EAN | 0725184117268 |
| ASIN | B01JIQ74I2 |
| Model | G3Q60A |
| MPN | G3Q60A#B19 |
| SKU | G3Q60A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Auto-redialing | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Colour display | Yes |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copying | Mono copying |
| Depth | 279.4 mm |
| Digital sender | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Document formats supported | |
| Duplex copying | No |
| Duplex printing | No |
| Duplex Scanning | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax Memory | 1000 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Faxing | Mono faxing |
| HP ePrint | Yes |
| HP Management tools | HP Printer Assistant, HP Device Toolbox, HP Utility |
| HP segment | Small medium business |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG,TIF |
| Input colour depth | 24 bit |
| Internal memory | 256 MB |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 400 DPI |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP ePrint,Mopria Print Service |
| Number of print cartridges | 1 |
| Package depth | 327 mm |
| Package Height | 350 mm |
| Package width | 490 mm |
| Page description languages | PWG,URF |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Card stock,Envelopes,Labels,Photo paper,Plain paper,Rough paper |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| Print technology | Laser |
| Printing | Mono printing |
| Printing colours | Black |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Recommended duty cycle | 150 - 1500 pages per month |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | E-mail,File |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Standard interfaces | Ethernet,RJ-11,USB 2.0,Wireless LAN |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| USB port | Yes |
| Weight | 7.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 423 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |