A powerful A3 thermal inkjet all‑in‑one that prints sharp 4800 × 1200 dpi color and 1200 × 1200 dpi black, scans up to 297 × 432 mm, copies at 31 cpm, handles 500 sheets, offers Wi‑Fi, Ethernet, fax, AirPrint, ePrint and a 2.7" touch screen.
| Brand | HP |
| EAN | 0889894812605 |
| ASIN | B01JUCLLGK |
| Model | G5J38A |
| MPN | OJP 7740 |
| SKU | OJP 7740 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Auto reduction | Yes |
| Auto-redialing | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black,White |
| Colour display | Yes |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copy speed black normal quality A4 | 33 cpm |
| Copy speed colour normal quality A4 | 31 cpm |
| Copying | Colour copying |
| Depth | 18.4" (466.9 mm) |
| Digital sender | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Display | CGD |
| Display diagonal | 2.65" |
| Document formats supported | PDF,RTF |
| Duplex functions | |
| Duplex printing mode | Auto |
| Energy Star certified | Yes |
| Energy Star Typical Electricity Consumption TEC | 0.398 kWh/week |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax Memory | 100 pages |
| Fax resolution B / W | 300 x 300 DPI |
| Fax speed dialing max numbers | 99 |
| Fax transmission speed | 4 sec/page |
| Faxing | Colour faxing |
| Gray scale levels | 256 |
| Height | 15.1" (383.3 mm) |
| HP ePrint | Yes |
| HP Software provided | HP Dropbox, HP Google Drive, Microsoft DotNet |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG,TIF |
| Input colour depth | 24 bit |
| Internal memory | 512 MB |
| ISO A-series sizes | A3,A4 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Business |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Maximum input capacity | 500 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum number of paper trays | 2 |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | 11.7 x 17" (297 x 432 mm) |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP Auto Wireless Connect,HP ePrint,Mopria Print Service |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Ledger (media size) |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Paper input type | Paper tray |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (StandBy) | 6.5 W |
| Power consumption average operating | 37 W |
| Power consumption sleep | 1.47 W |
| Print speed black normal quality A4/US Letter | 22 ppm |
| Print speed colour normal quality A4/US Letter | 18 ppm |
| Print technology | Thermal Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Recommended duty cycle | 250 - 1500 pages per month |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | E-mail,Memory Card,PC |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Colour scanning |
| Standard interfaces | Ethernet,RJ-11,USB 2.0,Wireless LAN |
| Standard output capacity | 75 sheets |
| Standard printer languages | PCL 3,PCL 6,PostScript 3 |
| Standard tray media types | Envelopes,Glossy paper,Matte paper,Photo paper,Plain paper |
| Time to first page black normal | 9 s |
| Time to first page colour normal | 10 s |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Weight | 43 lbs (19.5 kg) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 23" (584 mm) |
| Windows operating systems supported | Yes |