| Brand | HP |
| EAN | 0190781209782 |
| MPN | 1DL13EA |
| Model | 1DL13EA#ABU |
| ASIN | B06WRTJKW4 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 230 W |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Country of origin | China |
| Depth | 279 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 6 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Docking connector | No |
| Drivers included | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 32.9 mm |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP CoolSense | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP Imagepad | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP segment | home |
| HP Software provided | HP Lounge |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® HM175 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x591B |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 345 mm |
| Package Height | 119 mm |
| Package width | 515 mm |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8,2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 97185 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-7700HQ |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor threads | 8 |
| Product Type | Notebook |
| Quick start guide | Yes |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | HDD+SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Total storage capacity | 1256 GB |
| Touchscreen | No |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 3.35 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 416 mm |