| Brand | HP |
| EAN | 0193905344758 |
| Model | 15-dg0008na |
| MPN | 6QC95EA#ABU |
| ASIN | B07S85NBWB |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 230 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 287 g |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | Dropbox |
| Card reader integrated | No |
| Country of origin | China |
| Depth | 261.7 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce RTX™ 2080 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 20 mm |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP JumpStart | Yes |
| HP segment | Home |
| HP Support Assistant | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Island-style keyboard | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Microphone in | Yes |
| MIMO | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® HM370 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i9 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i9-9880H |
| Product Type | Notebook |
| Quick charge | Yes |
| SSD Capacity | 1000 GB |
| SSD interface | NVMe,PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Trial software | Microsoft Office 365, McAfee LiveSafe |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 2.45 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 362.1 mm |