| Brand | HP |
| EAN | 0193424382736 |
| MPN | 5RD64AT#ABU |
| SKU | 5RD64AT#ABU |
| ASIN | B07TY1RV37 |
| 3D | No |
| 3D technology | N |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Box content | 1 x Monitor, 1 x AC power cord, 1 x Documentation, 1 x HDMI cable, 1 x VGA cable |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,HDMI,VGA |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Country of origin | China |
| Depth | 50.7 mm |
| Display Diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| HD type | SXGA |
| Height | 312.3 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal scan range | 30 - 70 kHz |
| HP segment | Business |
| Market positioning | Home |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| Number of OSD languages | 10 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Weight | 2.02 kg |
| Width | 374.8 mm |