| Brand | HP |
| EAN | 0193015192997 |
| Model | 4PZ43A |
| MPN | 4PZ43A |
| ASIN | B07HYYR3FL |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Auto-redialing | Yes |
| Blue Angel certified | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Colour display | Yes |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Depth | 604 mm |
| Digital sender | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Display | CGD |
| Display Diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display resolution | 480 x 272 pixels |
| Document formats supported | PDF,XPS |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax Memory | 500 MB |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 664 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP segment | Small medium business |
| Image formats supported | JPG,TIF |
| Input colour depth | 24 bit |
| Internal memory | 2816 MB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra |
| Market positioning | Business |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Maximum internal memory | 3584 MB |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum number of copies | 9999 copies |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | 280 x 432 mm |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP ePrint,Mopria Print Service |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-purpose tray media types | Executive,Legal |
| Number of print cartridges | 4 |
| Package depth | 760 mm |
| Package Height | 941 mm |
| Package width | 790 mm |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 6,PCLm,PDF,PJL,PostScript 3 |
| Paper tray media types | Card stock,Envelopes,Glossy paper,Labels,Photo paper,Plain paper |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Quick installation guide | Yes |
| Recommended duty cycle | 2500 - 15000 pages per month |
| Scan to | E-mail,FTP,File,USB |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Standard interfaces | Ethernet,USB 2.0 |
| Total input capacity | 550 sheets |
| USB port | Yes |
| Weight | 648 kg |
| Wi-Fi | No |