Color inkjet all‑in‑one delivers 55 ppm at 2400×1200 dpi with 600 x 600 DPI copy quality, dual ADF trays hold up to 4 650 sheets, and an 8‑inch CGD touch screen streamlines tasks. Energy Star and Blue Angel certified for eco‑friendly performance.
| Brand | HP |
| EAN | 0190781778370 |
| ASIN | B074S4L39K |
| Model | J7Z11A |
| MPN | J7Z11A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Blue Angel certified | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copying | Color copying |
| Depth | 616 mm |
| Digital sender | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Display | CGD |
| Display Diagonal | 20.3 cm (8") |
| Document formats supported | PDF,RTF,TXT,XPS |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax Memory | 500 Sheets |
| Faxing | Mono faxing |
| Height | 680 mm |
| HP segment | Enterprise |
| Image formats supported | JPG,TIF |
| Internal memory | 5632 MB |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra |
| Market positioning | Business |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum duty cycle | 125000 pages per month |
| Maximum input capacity | 4650 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum number of copies | 9999 copies |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | 297 x 432 mm |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,HP ePrint |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Networkable | Yes |
| Number of print cartridges | 4 |
| Package Height | 982 mm |
| Package width | 790 mm |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 6,PDF 1.7,PostScript 3 |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Card stock,Envelopes,Labels,Photo paper,Plain paper |
| Pictbridge | No |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Recommended duty cycle | 2500 - 25000 pages per month |
| Scan technology | CIS/CCD |
| Scan to | E-mail,FTP,Fax,File,USB |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Standard interfaces | Ethernet,RJ-11,USB 2.0 |
| Total input capacity | 550 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| Touchscreen | Yes |
| TWAIN Version | 2.1 |
| USB port | Yes |
| Weight | 69 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 813 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista |