| Brand | HP |
| Model | 2BV63EA#ABU |
| MPN | 2BV63EA#ABU?AMAZON2C |
| EAN | 5054444022765 |
| ASIN | B073392PQ3 |
| Bluetooth version | 4 |
| Bus Type | DMI3 |
| Chassis type | Mini Tower |
| Colour | Black |
| Depth | 165 mm |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| EPEAT Compliance | Silver |
| HDMI | 1 |
| Height | 364 mm |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Software provided | HP Audio Switch |
| Internal memory | 8192 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 65536 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2 x DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1000 MHz |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| PCI Express configurations | 1 x 16,1 x |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 180 W |
| Processor ARK ID | 97147 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR32W |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-7400 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Stepping | B0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Top Wi-Fi standard | 802.11 ac |
| Total storage capacity | 131072 MB |
| Weight | 7.15 kg |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 378 mm |