A sleek silver HP ProBook 450 G4 offers a 15.6‑inch HD screen, 2.4 GHz Core i3 processor, 4 GB DDR4 RAM and 256 GB SSD for fast multitasking. Built‑in webcam, Bluetooth 4.0, Wi‑Fi, DVD‑RW drive, Ethernet, fingerprint reader, and Windows 10 Pro provide a complete business solution.
| Brand | HP |
| EAN | 0190780967287 |
| ASIN | B01N6BEO39 |
| MPN | W4M98ET |
| Model | W4M98ET#ABU |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | SonicMaster |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery run time | 14 hours |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Capacity | 4096 MB |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Clock speed | 2.4 GHz |
| Colour | Silver |
| Colours | Grey |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| Country of origin | China |
| Depth | 263 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366x768 |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera signal format | 720 p |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphic type | Integrated |
| Graphics manufacturer | Intel |
| HD type | 1280x720 |
| HDD Capacity | 1024000 MB |
| HDD size | 2.5" |
| Height | 24.4 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP Security tools | HP Fingerprint Reader |
| HP segment | Business |
| HP Software provided | HP SoftPaq Download Manager |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel segment tagging | Home Office,Small Business |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32768 MB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1000 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 620 |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive | DVD-RW |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor ARK ID | 95442 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 2.40 GHz |
| Processor model | i3-7100U |
| Processor number | 7100 U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Spill resistant keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| Stepping | H0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Touchscreen | No |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| Weight | 2.04 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),802.11a |
| Width | 382 mm |
| Windows keys | Yes |