| Brand | HP |
| EAN | 0192018085084 |
| Model | 2UB81ET#ABU |
| MPN | 2UB81ET#ABU |
| ASIN | B0769KM1HK |
| 3D | No |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black, Silver |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 264.1 mm |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Drivers included | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Hard drive capacity | 500 GB |
| Hard drive interface | SATA |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| HP ePrint | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP Security tools | HP BIOSphere Gen4; HP DriveLock, Automatic DriveLock; HP Client Security Gen3 |
| HP segment | Business |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| LED backlight | Yes |
| Maximum battery life | 14.5 h |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| MIC port | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1000 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5916 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor ARK ID | 95442 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor frequency | 2.40 GHz |
| Processor model | i3-7100U |
| Processor package size | 42 x 24 |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Spill resistant keyboard | Yes |
| Stepping | H0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Trusted platform module | Yes |
| Weight | 2.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 376 mm |