| Brand | HP |
| EAN | 0193905825974 |
| MPN | 7KP75ET#ABU |
| SKU | 7KP75ET#ABU |
| ASIN | B07TV14RTQ |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Configurable TDP-up frequency | 1.8 GHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 240 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Docking connector | Yes |
| Dual-screen | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 20.9 mm |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Business |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor ARK ID | 149088 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-8265U |
| Processor package size | 46 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Processor threads | 8 |
| Product Type | Notebook |
| RGB colour space | NTSC |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | PCI Express,NVMe |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Thermal design power | 15 W |
| Tjunction | 100 C |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Weight | 1.73 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 340 mm |
| WLAN controller manufacturer | Intel |