Silver HP ProBook 650 G2 offers a 15.6‑inch LED display, Intel Core i5‑6200U at 2.3 GHz with Turbo Boost to 2.8 GHz, 4 GB DDR4 RAM, 500 GB HDD, Windows 10 Pro, Wi‑Fi ac, Bluetooth 4.2, dual speakers and a spill‑resistant keyboard.
| Brand | HP |
| EAN | 0190781606482 |
| Model | 2M3EU18 |
| MPN | 2M3EU18 |
| ASIN | B06XGG18L4 |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio line out | Yes |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | QPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Silver |
| Colours | Black, Silver |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 257 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display resolution | 1366x768 |
| Display screen type | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Docking connector | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Hard disk | 500 GB |
| Hard drive capacity | 512000 MB |
| Hard drive interface | SATA |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Height | 27 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP Security tools | HP Client Security, HP BIOSphere |
| HP segment | Business |
| HP Software provided | HP Client Management Solutions, HP Mobile Connect Pro, HP Noise Reduction Software |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel segment tagging | Home office, Small Business |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Keyboard style | QWERTY |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 16384 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1781.76 MB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1000 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 520 |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 88193 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-6200U |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Processor speed | 2.30 GHz |
| Processor type | Core i5 |
| Product Type | Notebook |
| RJ-45 Ethernet | Yes |
| Screen size | 39.6 cm ( |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Webcam | Yes |
| Weight | 2.31 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 378 mm |