| Brand | HP |
| EAN | 0194441364309 |
| MPN | 7EL97EA#ABU |
| SKU | 7EL97EA#ABU |
| ASIN | B084CYTDWP |
| Audio chip | Conexant CX20632 |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Country of origin | China |
| Depth | 296 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| Displayport Version | 1.2 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 95 mm |
| HP segment | Business |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel® B360 |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 230 mm |
| Package Height | 499 mm |
| Package width | 399 mm |
| Power supply | 180 W |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-9700 |
| Product Type | PC |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe,PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Weight | 4.6 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 270 mm |