| Brand | HP |
| EAN | 0194850446214 |
| MPN | 7PH69EA |
| SKU | 7PH69EA |
| ASIN | B0855KZM1S |
| Audio chip | Conexant CX20632 |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Colour | Black,Silver |
| Compatible memory cards | SD |
| Country of origin | China |
| Depth | 296 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Height | 95 mm |
| HP segment | Business |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel® B360 |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On/off button | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Package depth | 230 mm |
| Package Height | 499 mm |
| Package width | 399 mm |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-8500 |
| Product Type | PC |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | NVMe 3.0,PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Thermal design power | 65 W |
| Weight | 4.6 kg |
| Width | 270 mm |