Mini HP ProDesk 600 G3 packs an Intel i5‑7500T core, 4 GB DDR4 memory, 500 GB SATA drive and Windows 10 Pro in a slim black/silver case. It features HDMI, three DisplayPorts, USB‑C, Ethernet, Energy Star efficiency and a quiet 35 W thermal design.
| Brand | HP |
| EAN | 0190781584827 |
| Model | 1CB69ET |
| MPN | 1CB69ET |
| ASIN | B06X99X6LL |
| Bus Type | DMI3 |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour | Black, Silver |
| Configurable TDP-down frequency | 1700 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 174.7 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Hard disk type | SATA |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| HDD Capacity | 500 GB |
| Height | 34.2 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel segment tagging | Enterprise, Small Business |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 4 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel Q270 |
| Mouse | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Horizontal |
| Power supply | 65 W |
| Processor ARK ID | 97121 |
| Processor boost frequency | 3.30 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-7500T |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Sound card | Conexant CX20632 codec |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 35 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015A |
| Tjunction | 80 °C |
| Total storage capacity | 512000 MB |
| Weight | 1.21 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 177 mm |
| Wired network | Yes |