| Brand | HP |
| EAN | 0193015331075 |
| Model | 4HM62EA |
| MPN | 4HM62EA |
| ASIN | B07GXYB67G |
| Bus Type | DMI3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | SFF |
| Country of origin | China |
| Depth | 270 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 296 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Management tools | HP Hotkey Support, Noise Cancellation, HP PhoneWise, HP Sure Click, HP Velocity, HP WorkWise |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP Security tools | HP Secure Erase |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 180 W |
| Processor ARK ID | 126686 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8700 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Weight | 4.54 kg |
| Width | 95 mm |