Elevate office visuals with the HP ProDisplay P240va’s 23.8‑inch Full HD VA panel, offering 3000:1 contrast, 250‑lux brightness and an 8 ms response for smooth workflow. Its LED backlight keeps power low while HDMI, DisplayPort, VGA and a built‑in USB hub provide versatile connectivity in a slim black chassis.
| Brand | HP |
| EAN | 0889894207951 |
| Model | 2M32G24 |
| MPN | 2M32G24 |
| ASIN | B01DRFF8RE |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 28 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,VGA |
| Case colour | Black |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 55 mm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort 1.2 (with HDCP) |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI connection | No |
| Dynamic contrast ratio | 5,000,000:1 |
| Electrical Power Consumption | 25 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.5 W |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| Form factor | Widescreen |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Height | 355.5 mm |
| Height adjustable | No |
| Height adjustment | No |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 32 W |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 20 to 80 % |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel technology | VA |
| Pixel pitch | 0.274 x 0.274 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power source | Mains Powered |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 8 ms |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 23.8 in |
| Screen Size Range | 22 - 23 in |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Screen width | 52.84 cm |
| Security locking mechanics | Security Lock Ready |
| Software Included | HP Display Assistant |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | No |
| VESA Mountable | No |
| VESA Mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-sub |
| Viewable size horizontal | 52.8 cm |
| Viewable size vertical | 29.8 cm |
| Weight | 3.6 kg |
| Weight with stand | 4.3 kg |
| Width | 571.2 mm |