The HP ProOne 440 G4 delivers a sharp 23.8‑inch Full HD IPS screen powered by an Intel Core i5‑8500T, 8 GB DDR4 and 256 GB NVMe SSD for quick load times. Integrated Wi‑Fi 5, Bluetooth 5.0, a 720p webcam, card reader and optical drive combine with HP’s security tools to create a compact, reliable business workstation.
| Brand | HP |
| EAN | 0193015447189 |
| Model | 4NT85EA#ABD |
| MPN | 4NT85EA#ABD |
| ASIN | B07FZV56VR |
| 3D | No |
| AC adapter power | 120 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Autonomy mode | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in camera | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Camera HD type | HD |
| Camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down frequency | 1600 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 208.5 mm |
| Detachable display | No |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 392.3 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Management tools | HP BIOS Config Utility; HP Client Catalog; HP Driver Packs (download); HP System Software Manager, |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pen included | No |
| Processor ARK ID | 129941 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-8500T |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | All-in-One PC |
| Screen shape | Flat |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Stepping | U0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015A |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Weight | 5.77 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 539.6 mm |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |