| Brand | HP |
| EAN | 0190781210139 |
| ASIN | B06VWW91LX |
| Model | Z3J04EA#ABU?AMAZON2C |
| MPN | Z3J04EA#ABU?AMAZON2C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Mini Tower |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Country of origin | China |
| Depth | 307 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 275 mm |
| Integrated 4G WiMAX | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel secure boot | Yes |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Microphone in | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 405 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 65 W |
| Processor ARK ID | 91532 |
| Processor boost frequency | 2.64 GHz |
| Processor codename | Braswell |
| Processor family | Intel® Pentium® |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | J3710 |
| Processor package size | 25 x 27 mm |
| Product Type | PC |
| Storage media | HDD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 90 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| UART | Yes |
| Weight | 4.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 100 mm |