| Brand | HP |
| EAN | 0192018397927 |
| Model | 2LU10EA |
| MPN | 2LU10EA |
| ASIN | B077QM9GN8 |
| AC adapter power | 180 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio features | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Autonomy mode | No |
| Blu-Ray Writer | No |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Camera resolution | 1920 x 1080 |
| Card reader | No |
| Card reader integrated | No |
| Case colour | Black/Silver |
| Certifications | ENERGY STAR certified |
| Chipset | Intel Q270 |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Country of origin | China |
| CPU Family | Intel Core i5 |
| CPU Speed | 3.4 GHz |
| Depth | 190 mm |
| Detachable display | No |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 23.8" |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Displayport connection | Yes |
| Displayports quantity | 2 |
| DVI connection | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Graphics chipset | Intel HD 630 |
| HD type | Full HD |
| HDD Type | SSD |
| HDMI output | Yes |
| Height | 419.2 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Management tools | HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Management |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Integrated Graphics | Yes |
| Integrated Network | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal expansion bays | 1 x 2.5 inch |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard & mouse included | Yes |
| Keyboard included | No |
| L3 cache | 6 MB |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory Bus Speed | 2400 MHz |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | No |
| Mouse included | No |
| Network card data link protocol | Ethernet |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 5912 |
| Operating humidity | 10 to 90 % |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Professional (64-bit) |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Optical Drive Type Group | None |
| Panel type | LCD |
| PCI Express configurations | 1 x 16,1 x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pen included | No |
| Processor ARK ID | 97123 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR335 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-7500 |
| Processor number | 7500 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | All-in-One PC |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 24 in |
| Solid state capacity | 256 GB |
| Solid State Storage Type | PCIe NVMe |
| Stepping | B0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total storage capacity | 262144 MB |
| Touchscreen | Yes |
| USB 2.0 / USB3.0 | No |
| VESA Mountable | No |
| VGA connection | No |
| Webcam | Full HD Webcam |
| Weight | 8.28 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 539.5 mm |