| Brand | HP |
| EAN | 0193015271913 |
| Model | 3ZD05EA |
| MPN | 3ZD05EA |
| ASIN | B07DS73LFS |
| Audio chip | Realtek ALC3601 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Micro Tower |
| Compatible memory cards | SD |
| Country of origin | China |
| Depth | 338 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 277.5 mm |
| HP ePrint | Yes |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP Software provided | HP Audio Switch, HP System Event Utility |
| HP Support Assistant | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® H370 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E91 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On/off button | Yes |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Package depth | 390 mm |
| Package Height | 499 mm |
| Package width | 291 mm |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 180 W |
| Processor ARK ID | 126688 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-8100 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Product Type | PC |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 170 mm |