| Brand | HP |
| EAN | 0190781775614 |
| Model | 1JS05AT#ABU |
| MPN | 1JS05AT#ABU |
| ASIN | B076D6GKQG |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 29 kWh |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB Type-A to USB Type-B |
| Country of origin | China |
| Depth | 43.3 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DisplayPort version | 1 |
| DVI port | No |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy efficiency scale | A++ to E |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 293.3 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height without stand | 29.3 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 84 kHz |
| HP segment | Business |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.247 x 0.247 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Tiltable | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 2.8 kg |
| Width | 488.3 mm |
| Width without stand | 48.8 cm |