| Brand | HP |
| Model | 1JS06A4 |
| MPN | 1JS06A4 |
| SKU | 1JS06A4 |
| EAN | 5704174105541 |
| ASIN | B079V9L1K6 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 31 kWh |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB Type-A to USB Type-B |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 43.3 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display diagonal | 58.42 cm |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 311.7 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 84 kHz |
| HP segment | Business |
| Maximum power consumption | 32 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 10 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.2652 x 0.2652 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 18 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A | 2 |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 50.9 cm |
| Viewable size vertical | 28.6 cm |
| Weight | 3.3 kg |
| Weight with stand | 5.9 kg |
| Width | 521 mm |