| Brand | HP |
| EAN | 0192018760301 |
| Model | 2WU64ET |
| MPN | 2WU64ET |
| ASIN | B079YRGV73 |
| Audio chip | Realtek HD ALC221 |
| Bus Type | QPI |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | Tower |
| Country of origin | China |
| Depth | 445 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 386 mm |
| HP segment | Business |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 512 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel® C422 |
| Mouse included | Yes |
| Number of HDDs installed | 1 |
| On-board graphics adapter | No |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro for Workstations |
| Optical drive type | DVD-RW |
| PCI Express configurations | 1x16,1x4,1x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 125036 |
| Processor boost frequency | 3.90 GHz |
| Processor cache | 8.3 MB |
| Processor code | SR3LJ |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor frequency | 3.60 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | W-2123 |
| Processor package size | 45 x 52.5 mm |
| Processor socket | LGA 2066 |
| Product Type | Workstation |
| Stepping | U0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Tcase | 65 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Weight | 10.2 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 169 mm |