Compact 15.6‑inch workstation powered by Intel Core i7‑6500U, 16 GB DDR4 and a 512 GB SSD for rapid load times. Dual‑GPU with FirePro M4170 delivers smooth graphics, while Full HD screen and DTS Studio Sound enhance visuals and audio. Built‑in Wi‑Fi 5, Bluetooth, webcam, fingerprint reader, spill‑resistant keyboard, and a 46 Wh battery keep you productive on the go. Windows 7 Pro preinstalled with upgrade path to Windows 10 Pro.
| Brand | HP |
| EAN | 0889894878106 |
| ASIN | B01BDOAWAO |
| Model | T7W15EA#ABU |
| MPN | T7W15EA#ABU |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | DTS Studio Sound HD |
| Battery capacity | 46 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Configurable TDP-down | 7.5 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| Country of origin | China |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 257.7 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2048 MB |
| Discrete graphics adapter model | AMD FirePro W4190M |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Displayports quantity | 1 |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 19.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Smart Cache | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1781.76 MB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory layout | 2 x 8 GB |
| MIC port | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| OEM code | C5057A |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1050 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 520 |
| Operating relative humidity | 15 - 90 % |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| Processor ARK ID | 88194 |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-6500U |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product Type | Ultrabook |
| Solid-state drive capacity | 524288 MB |
| Spill resistant keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| TVI port | No |
| Weight | 1.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 383.3 mm |