HP ZBook 15u G4 offers a sharp 1920×1080 matte display, powered by an Intel Core i7‑7500U and AMD FirePro W4190M with 2 GB GDDR5. It runs Windows 10 Pro on 16 GB DDR4 RAM and a 512 GB SSD, featuring Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.2, fingerprint reader, Ethernet, SD card slot, backlit keyboard, and dual B&O PLAY speakers for professional use.
| Brand | HP |
| EAN | 0190781746621 |
| ASIN | B06XDB1KPB |
| Model | Y6K02ET |
| MPN | Y6K02ET |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 257.7 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Discrete graphics adapter model | AMD FirePro W4190M |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 19.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel segment tagging | Home Office,Small Business |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 95451 |
| Processor boost frequency | 3.50 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.70 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-7500U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Mobile workstation |
| Quick start guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Stepping | H0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Warranty card | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 383.3 mm |