Versatile 17.3‑inch mobile workstation powered by an Intel Core i7‑6700HQ, 8 GB DDR4 and a 256 GB PCIe SSD, featuring NVIDIA Quadro M3000M 4 GB GDDR5 graphics for professional rendering, full HD IPS display, dual Thunderbolt 3 ports, Wi‑Fi ac, Bluetooth 4.2, spill‑resistant backlit keyboard and a robust 96 Wh battery for on‑the‑go productivity.
| Brand | HP |
| EAN | 0889899163153 |
| ASIN | B01EJWAG2G |
| Model | T7V63ET#ABU |
| MPN | T7V63ET#ABU |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 200 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 96 Wh |
| Battery cells | 6 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Brand compatibility | Epson |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down | 35 W |
| Conflict free processor | Yes |
| Control type | Buttons |
| Country of origin | China |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 280 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 4096 MB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro M3000M |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display diagonal | 17.3" |
| Display Diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 30 mm |
| Host interface | PCIe |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel segment tagging | Home office, Small Business |
| Intel Smart Cache | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 8192 MB |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1740.8 MB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 2 x 4 GB |
| MIC port | Yes |
| Motherboard chipset | Intel CM236 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1050 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x191B |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 530 |
| Operating Frequency | 868 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1 x 16,2 x 8,1 x |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Dot matrix |
| Printing material | Polylactic acid (PLA) |
| Processor ARK ID | 88967 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | I7-6700HQ |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor threads | 8 |
| Product Type | Mobile workstation |
| Purpose | Digital camera |
| Quick start guide | Yes |
| Solid-state drive capacity | 262144 MB |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| Spill resistant keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Stepping | R0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal design power | 45 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| Warranty card | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 420 mm |