| Brand | HP |
| EAN | 0196548097661 |
| ASIN | B0B6PTYLVK |
| 4g standard | LTE-A |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Colour | Grey |
| Colour gamut | 100% |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Country of origin | China |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera HD type | HD |
| Harmonized System HS code | 84713000 |
| HDMI | 1 |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Input device model | HP Premium Quiet Keyboard |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Market positioning | Performance |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 16 GB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Panel type | IPS |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1165G7 |
| Processor threads | 8 |
| RGB colour space | sRGB |
| SSD Capacity | 1024000 MB |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| SSD memory type | TLC |
| Storage media | SSD |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |