| Brand | HP |
| EAN | 0192018943056 |
| Model | 2ZC17EA |
| MPN | 2ZC17EA |
| ASIN | B078ZSW2FV |
| AC adapter power | 90 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 227 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® Quadro® M620 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Convertible (Detachable) |
| Front camera | Yes |
| Front camera signal format | 720p |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| HP segment | Business |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard number of keys | 85 |
| LED backlight | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor ARK ID | 124968 |
| Processor boost frequency | 4.20 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR3L8 |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.90 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8650U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Mobile workstation |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| SSD Capacity | 1000 GB |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 2.17 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 364.5 mm |