Compact 2U rack server powered by an Intel Xeon Bronze 3106, 16 GB DDR4 memory, eight hot‑swap SATA slots, and a 500 W Platinum PSU. It features iLO 5 remote management, four Gigabit Ethernet ports, five USB 3.2 A connectors, and Energy Star certification for efficient operation.
| Brand | HP |
| EAN | 0725184018572 |
| Model | 826564-B21 |
| MPN | 826564-B21 |
| SKU | 826564-B21 |
| ASIN | B07442L8H9 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Conflict free processor | Yes |
| Depth | 28.8" (730.3 mm) |
| Displayports quantity | 1 |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 4 |
| Execute disable bit | Yes |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| Hard drive size | 2.5" |
| Height | 3.44" (87.4 mm) |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Internal memory | 16 GB |
| LAN controller | HP 331i |
| Maximum internal memory | 768 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 48 |
| Maximum storage capacity | 60 TB |
| Memory channels supported by processor | Hexa |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2133 MHz |
| Memory layout | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 24 DIMM |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 500 W |
| Processor ARK ID | 123540 |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel Xeon Bronze |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 3106 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Rack mounting | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID Support | Yes |
| Redundant power supply RPS support | Yes |
| Stepping | U0 |
| Thermal design power | 85 W |
| Weight | 32.6 lbs (14.8 kg) |
| Width | 17.5" (445.5 mm) |